Diskusija skaitmeniniame amžiuje: ar technologijos išstumia gyvą bendravimą?

2018-06-07

Gera diskusija žavi tuo, jog suteikia progą į gvildenamą temą pažvelgti pačiais įvairiausiais ir netikėtais kampais. Šiuo atžvilgiu gegužės 30 d. vykusi ir diskusijų festivalio „Būtent!“ šimtadienio atskaitą pradėjusi  diskusija apie bendravimą skaitmeniniame amžiuje buvo išties puiki. LRT generalinė direktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė, tinklaraštininkas Ričardas Savukynas, Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje internetinės komunikacijos koordinatorius Vytenis Kviklys bei diskusiją vedęs Šiaurės ministrų tarybos biuro Lietuvoje patarėjas Martynas Snieganas diskusijos reikšmę ir vietą įsigalint technologijoms aptarė išties išsamiai: išsakė nuomones apie gyvos ir virtualios diskusijos kokybę, socialinių tinklų naudojimą propagandai, jų poveikį šių dienų žiniasklaidai ir kritinio mąstymo formavimui, elektroninių priemonių panaudojimą valdžios ir visuomenės dialogui.

Savukynas neįžvelgė didelių skirtumų tarp gyvo ir virtualaus bendravimo: „Ar yra didelis skirtumas: bendraujame garsinėmis ar elektroninėmis bangomis? Manau, kad ne. Skirstymas „gyvas“ ar „negyvas“ bendravimas yra neteisingas. Teisingas skirstymas būtų „toli-arti“. Juk vienu atveju sėdime per keliasdešimt centimetrų vienas nuo kito, kitu – per kilometrą ar tūkstančius kilometrų“.

„Galimybė bendrauti įvairiomis ryšio priemonėmis mums palengvina gyvenimą, bet ar tai duoda daugiau kokybės – didelis klausimas. Bendrauti gyvai visada yra maloniau, nes gali stebėti emocijas, kurios taip pat suteikia papildomos informacijos“, teigė M. Garbačiauskaitė-Budrienė.

Kalbėdamas apie tai, ar virtualioje erdvėje iš principo gali vykti konstruktyvi diskusija, V. Kviklys sakė, jog skaitmeninė erdvė suteikia galimybę pritraukti į diskusiją daugiau žmonių. Tačiau bendravimą riboja tai, kad internetu neperteikiama neverbalinė kalba. „Be gyvos diskusijos sukurti pridėtinę vertę yra be galo sudėtinga“, pripažino V. Kviklys.

Visą diskusiją galite išklausyti užsukę į festivalio „Facebook“ paskyrą:
https://www.facebook.com/diskusijufestivalis/videos/821852764672184/