8 šalių demokratijos festivalių atstovai dvi dienas drauge dirbo Taline

2018-12-14

Šiltuoju metų laiku Šiaurės ir Baltijos šalyse nuvilnija demokratijos festivalių banga, prieš pusę amžiaus prasidėjusi Švedijoje. Kuo gyvena festivalių organizatorių komandos žiemą? Neseniai Taline susitikę Šiaurės ir Baltijos šalyse vykstančių demokratijos festivalių organizatorių atstovai sprendė neskubius, bet labai svarbius klausimus.

 

Atšalus orams ir pasibaigus festivalių sezonui įvairių šalių renginių atstovai susirenka aptarti praėjusius renginius, išmoktas pamokas, dalinasi įžvalgomis. Lietuva taip pat dalyvavo šiame susitikime. Šiemet diskusijų festivalio „Būtent!“ organizatorių komandą Taline atstovavo Orinta Barkauskaitė.

 

„Gal tavo šalyje festivalis švenčia 50-ąjį jubiliejų, o gal jis suorganizuotas tik antrą kartą – kaip kad Lietuvoje – visi sėdame prie bendro stalo ir dalinamės mintimis, patirtimis, klausomės vieni kitų, mokomės. Svarbu tai, kad visi išgyvena labai panašius iššūkius ir ši bendrystė žavi, – sako Orinta Barkauskaitė. – Nepaisant nedidelių skirtumų, visi festivaliai sprendžia tuos pačius klausimus: renginiais siekiama inicijuoti ir įtvirtinti diskusijas ir demokratiją gyvai, todėl svarbu suprasti, kaip ir kokiais aspektais matuoti diskusijos poveikį visuomenės raidai? Kitas klausimas susijęs su festivalių idėjos sklaida – kaip demokratijos festivalių idėją paskleisti plačiau, už Skandinavijos, net už Europos ribų, savotiškai eksportuojant know-how? Taline dvi dienas vykęs bendras darbas įtvirtino supratimą, kad judame tuo keliu, kuriuo keliauja ir renginiai, skaičiuojantys dešimtmečius.“

 

Kiekvieną festivalį atstovaujantys žmonės – itin skirtingi, čia yra ir verslo atstovų, ir visuomenininkų. Visi jie skiria savo laiką vieno braižo renginiams – demokratiją skatinantiems diskusijų festivaliams. Jie nori inicijuoti pokytį ir tam skiria savo gyvenimo dalį. Tai visus vienija.

 

„Juokavome, kad į tokius susitikimus renkasi demokratijos geek‘ai (žmonės, kurie yra įsigilinę į kurią nors vieną sritį, tos srities entuziastai ir profesionalai)“, – sako Orinta Barkauskaitė.

Lietuvos diskusijų festivalis „Būtent!“ 2019-ųjų rugsėjo 6-7 dienomis Birštone vyks trečiąjį kartą. Festivalio iniciatoriai įkvėpimo semiasi iš ilgametes tradicijas turinčio ir kasmet apie 30 tūkst. žmonių pritraukiančio Almedalen diskusijų forumo Švedijoje, sėkmingų pavyzdžių Danijoje, Suomijoje, kitose Skandinavijos ir Baltijos šalyse.